Mramorová membrána reproduktoru

 

O „jaborových húsličkách“ slýcháme v národních písních; „stříbrnou flétničku“ známe taky, ale tam si nejsme tak docela jisti, jestli jde o materiál flétny nebo barvu jejího zvuku. Při „kamenných houslích“ ale znalec nezaváhá a hned si vybaví sochaře Jana Řeřichu, který z tohoto pevného a odolného materiálu vyrobil už pět kompletně funkčních houslí, sedm kytar (jedna z nich je akustická, jedna španělka a pět rezofonických) - a teď jsem měl možnost si poslechnout hudbu reprodukovanou jeho reproduktorem s kamennou membránou.

Reproduktor užívá kamennou membránu o průměru 31 cm, v tloušťce od půl milimetru u kmitačky ve středu membrány, až do dvou a půl milimetrů po okraji. Jako materiál byl užit guatemalský serpentinit (Verde Guatemala) pro své výborné mechanické vlastnosti vhodné jak pro výrobu tenké desky - u těch zlomků milimetru bych řekl přímo „fólie“ - tak i pro požadované akustické, ale i mechanické vlastnosti hotového výrobku (horní deska houslí pod kobylkou „úpí“ pod silou rovnou váze 16 kg až 36 kg, musí přitom kmitat s přiměřeným tlumením, nevytvářet pukliny, nedrobit se a mít i přiměřenou stabilitu mechanickou i chemickou.

Na objektivní posouzení by přirozeně bylo nutno proměřit „kamenný reproduktor“ standardním postupem v akustické laboratoři a nespokojit se jen se subjektivním poslechem v obyčejné obytné místnosti. Rozhodně však mohu z poslechu s obdivem pochválit jeho kvalitu. Nejenom že pokrývá všechna frekvenční pásma, takže obvyklá filtrace a rozeslání do tří pásem na různé reproduktory zde není nutné, ale např. stříbřitý zvuk trianglu z něj zní fantasticky.

Z fyzikálního hlediska tu vidím zajímavou možnost: hudební odborníci – stavitelé nástrojů, kteří se zabývají úvahami o nejvhodnějším materiálu, zde mají funkční vzorek nástroje s materiálem majícím některé parametry (např. pružnost, tvrdost) doslova řádově odlišné. I ten, kdo pak zůstane u dřeva, si může své teorie a svá zdůvodnění otestovat na materiálu svými parametry natolik vzdáleném. A ten, kdo je ochoten a schopen zvládnout práci s kamenem, má zde inspiraci k tvorbě nástrojů nebývalých odstínů a barev zvuku.

Doc. RNDr. Jan Obdržálek, CSc., MFF UK